NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Италия върна на Канада открадната и намерена емблематична снимка на Уинстън Чърчил
7077
Тонът на времето

Италия върна на Канада открадната и намерена емблематична снимка на Уинстън Чърчил

Италия върна на Канада емблематична портретна снимка на Уинстън Чърчил, открадната от хотел в Отава преди повече от две години и продаден на търг на нищо неподозиращ италианец, съобщават Асошиейтед прес и Ройтерс.  Церемония в канадското посолство в Рим отбеляза успешното намиране в Италия и връщане на Канада на фотографията, известна като "Ревящият лъв". На церемонията италиански карабинери предадоха портрета на канадския посланик в Италия Елиса Голдбърг, която похвали сътрудничеството между следователи от Италия и Канада, довело до възстановяването му.  Портретът на британския лидер, направен от фотографа от Отава Юсуф Карш през 1941 г

| 20 Септември 2024, 17:15 ч.
Италия върна на Канада открадната и намерена емблематична снимка на Уинстън Чърчил
Италия върна на Канада открадната и намерена емблематична снимка на Уинстън Чърчил
Снимка © АП / Алесандра Тарантино

Италия върна на Канада емблематична портретна снимка на Уинстън Чърчил, открадната от хотел в Отава преди повече от две години и продаден на търг на нищо неподозиращ италианец, съобщават Асошиейтед прес и Ройтерс. 

Копия на ренесансови скулптури, изложени в Музей на изкуството „Метрополитън“ в Ню Йорк, бяха пренесени в средновековния замък Бирон, Югозападна Франция, предаде АФП. 

По случай Европейските дни на наследството този уикенд тези статуи, изобразяващи „Погребението на Христос“ (Mise au tombeau du Christ), увенчани с херувими, заемат мястото на оригиналните в параклиса на замъка.

Тези монументални фигури, изваяни през XVI в. от анонимен скулптор, са дарени през 1907 г. от последния маркиз дьо Бирон на американския предприемач Джон Пирпонт Морган, известен като Джей Пи Морган. Той по-късно ги дава музея „Метрополитън“.

През 1957 г. първоначалното искане за създаване на копия е отхвърлено от музея в Ню Йорк с мотива, че отливката може да повреди произведенията на изкуството. Но през 2018 г., когато отново е пусната молба за съ

Изложбата "Слуховидецът" - по книгата на Елиас Канети "Подслушвачът – 50 характера", може да бъде видяна до 1-ви декември тази година в Русенската галерия.

Това съобщи кураторът на експозицията Елена Великова, която е дългогодишен директор на културния институт. 

Проектът е от 2005 г. и е създаден по повод 100-годишнината от рождението на Елиас Канети. По думите на Великова той е повод за размисъл и творческа интерпретация на художниците - участници. Недоизказаното при писателя може да бъде продължено и развито от художника.

"Актуалността на темите в книгата на Канети за властта, манипулацията, човешката психология, социалната изолация са все още толкова релевантни в съвременното общество, както и през 2005 година. Това е една от причините за  Художествена галерия - Русе отново да представи изложбата след почти 20 години", обясняват от културния

Две години след като обяви, че страда от болестта на Паркинсон, датският режисьор Ларс фон Триер ще режисира нов филм, съобщи АФП.

Проектът After е получил 1,3 милиона крони (близо 174 000 евро) субсидия от Датския филмов институт (DFI), става ясно от публикация на института.

Ларс фон Триер, който е на 68 години, е и сценарист на продукцията на Zentropa, се посочва още в публикацията на DFI. Не са известни повече подробности за проекта.

През месец юли шведският актьор Стелан Скарсгард, един от любимите актьори на датския режисьор, каза пред онлайн изданието Taxidrivers, че Фон Триер работи върху нов филм "от дома си".

After ще е деветнадесетият игрален филм, който датският режисьор ще снима, след като завършва филмовото училище в Стокхолм през 1982 г.

Малко повече от година след излизането на филма му "Убийците на цветната луна", Мартин Скорсезе се завръща с документална поредица, озаглавена "Светците", и вече мисли за следващия си проект, предаде Асошиейтед прес. 

Скорсезе разказва, че като дете, израснало в Малката Италия в Ню Йорк, се е вглеждал във фигурите, които е виждал около старата катедрала "Свети Патрик" и си е задавал въпросите: Кои са тези хора? Какво е светец? Светците били ли са хора?

Режисьорът от десетилетия обмисля проект, посветен на светците. Сега той най-накрая го реализира в "Мартин Скорсезе представя: Светците" - поредица от осем части, която дебютира в неделя по Фокс Нейшън, стрийминг услугата на Фокс Нюз.

Всеки от едночасовите епизоди, написани от Кент Джоунс и режисирани от Мати Лешем и Елизабет Чомко, разказват за един светец: Жана д`Арк, Франциск от Асизи, Йоан Кръстител, Том

Изложба на Калина Лютова ще бъде подредена в столичната галерия „Сердика“.

Експозицията е озаглавена „Късен дъжд“ и може да бъде разгледана от 30 август до 11 септември, съобщават организаторите.

„Творческата ми идея е представена като навлизане в едно различни пространство. Живописното изображение в картините носи определено послание – темата „Късен дъжд“ е събирателен образ. Концептуалното въздействие на една картина включва много аспекти, които разкриват идеята на автора. В общоприетото търсене на художника е да поднесе тази идея и при контакт със зрителя тя да бъде довършена според както всеки я възприема. Всяка картина носи послание за „Късен дъжд“, разказва авторката на изложбата.

Калина Лютова е родена през 1956 г. в град Айтос. Първата си самостоятелна изложба подрежда п

Церемония в канадското посолство в Рим отбеляза успешното намиране в Италия и връщане на Канада на фотографията, известна като "Ревящият лъв".

На церемонията италиански карабинери предадоха портрета на канадския посланик в Италия Елиса Голдбърг, която похвали сътрудничеството между следователи от Италия и Канада, довело до възстановяването му. 

Портретът на британския лидер, направен от фотографа от Отава Юсуф Карш през 1941 г., вече е готов за последната стъпка от пътуването си към дома в хотел "Фермон шато Лорие", откъдето е бил откраднат.

След завръщането си снимката отново ще бъде изложена като забележителен исторически портрет. 

Канадската полиция съобщи, че портретната фотография е била открадната от хотела в Отава някъде между Коледа 2021 г. и 6 януари 2022 г. и е заменен с фалшификат. Подмяната е разкрита месеци по-късно, когато служител на хотела забелязва, че рамката не е окачена правилно и изглежда различно от останалите. 

Изложба „Изток – Запад“ с произведения на художниците Андрей Молодкин и Сантяго Сиера ще бъде представена в „Квадрат 500“.

Откриването е на 26 ноември, съобщават от Националната художествена галерия (НХГ), които са организират експозицията съвместно с „.a/political“.

По думите им в експозицията авторите са обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация. 

Андрей Молодкин представя поредици от скици с химикалка върху хартия, посветени на едни от най-известните политически затворници на нашето време – Джулиан Асанж и Алексей Навални, починал през февруари тази година в затвор в Русия. Създадени през последните две години, работите директно и безкомпромисно визират съдбата на героите си. Портретите на Асанж – австралийският журналист, интернет активист

Изложба „Керамиката – начин на живот“ ще бъде представена по повод 80 години от рождението на проф. Ивана Енева (1944-2022).

Откриването е на 3 септември в галерия „Академия“, съобщават от Националната художествена академия (НХА).

Заглавието на експозицията е вдъхновено от думите на проф. Енева: „За мен керамиката е начин на живот, а Академията – моя съдба“.

Ивана Енева е художник-изследовател в областта на керамиката, професор в Националната художествена академия, първата жена заместник-ректор на НХА и първата жена професор по керамика в България.

„В творбите си тя търси нова модерна образност, основана на изключителните интегрални свойства на глината да се свързва с други материали – стъкло, метал, хартия – с нови трайни пластични и естетически характеристики. Забележителни са нейните п

Рядка диамантена огърлица, вероятно свързана с френска кралица Мария-Антоанета, ще бъде продадена на търг през ноември, като се очаква цената й да стигне между 1,8 млн. и 2,8 млн. щатски долара, предадоха Ройтерс и АФП.

300-каратовото бижу е от 18-и век и е изработено през десетилетието преди избухването на Френската революция през 1789 г. За последен път огърлицата е видяна публично през 1973 г., след което е станала част от азиатска частна колекция, отбелязва Ройтерс.

Изработена е от три реда диаманти. Творението беше показано публично за първи път от 50 години в лондонските зали на аукционната къща "Сотбис".

„Диамантите… в мините в Голконда в Индия са изчезнали в края на 17-и век и при повечето бижута от 18-и век… са били начупвани“, казва пред Ройтерс Андрес Уайт Корийл от представителството на "Сотбис" за Европа и Близкия изток. "

С представление на операта „Тоска“ започна летният фестивал "Опера на върховете – Белоградчишки скали". За девети път Белоградчишката крепост се превръща в музикална сцена за любителите на оперното изкуство.

Създаването на фестивала “Опера на върховете – Белоградчишки скали“ е желание операта да се слее с природата. Така се получи едно истинско съчетание със самата природа на оперното изкуство - музика, театър, слово, игра, балет, танц, каза маестро Пламен Карталов. Тези божествени скали вдъхновяват и дават импулс на нещо, което е неповторимо. Много хора казват, че по целия свят няма такава среда, в която да се играе оперен спектакъл, допълни той. 

За първи път на фестивала има гостуващи певци във всеки спектакъл.

Със събитието Софийската опера и балет отбелязва Годината на Пучини - 165 години от рождението на композитора и

Арт базар се открива днес в Ловеч. Той е разположен на площад „Тодор Кирков“ в квартал „Вароша“ и ще продължи до 17 ноември, съобщават от общинската администрация. 

В дървени къщички 11 майстори занаятчии ще предлагат свои произведения и ще правят демонстрации на художествени занаяти и приложни изкуства. На място ще може да се избират и купуват авторски накити, сувенири, керамика, дървени играчки, изделия от кожа, керамика, везба, дърворезба, ароматни свещи. 

Ще има и къщичка с ръчно изработени артикули от потребители на социални услуги.

Организатор на инициативата, която се организира за пръв път в града, е Община Ловеч.

Припомняме, че на същото място на 21 ноември ще бъде разположен фермерски пазар, а през декември – коледен.

Никола Касинели, адвокат в Генуа, Италия, купува портрета през май 2022 г. на онлайн търг на "Сотбис" за 5292 британски лири. Той казва, че през октомври същата година е получил телефонно обаждане от аукционната къща, в което са го посъветвали да не продава или прехвърля по друг начин портрета заради разследване на кражба в Отава. 

Касинели, който присъства на церемонията, каза, че е мислел, че купува обикновен принт и бързо се е съгласил да изпрати емблематичната портретна снимка на Чърчил у дома, когато е научил истинската й история. 

Известната фотография е направена от Юсуф Карш по време на посещение на Чърчил в канадския парламент през декември 1941 г. Тя дава тласък на кариерата на Карш, който снима някои от най-известните икони на 20-и век - Нелсън Мандела, Алберт Айнщайн, кралица Елизабет Втора. 

Емблематичната снимка изобразява Уинстън Чърчил с ръка на хълбока, който гледа намръщен в обектива. Карш обяснява изражението на Чърчил с това, че непосредствено преди да го снима, е издърпал пура от ръката му. 

През 1998 г. Карш и съпругата му подаряват оригинален принт с автограф на хотел "Фермон шато Лорие".

През април полицията арестува 43-годишен мъж от Онтарио, Канада, срещу когото беше повдигнато обвинение за кражба и трафик на портрета. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“. П ...
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 10:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Тонът на времето
7077
Тонът на времето

Италия върна на Канада открадната и намерена емблематична снимка на Уинстън Чърчил

Италия върна на Канада емблематична портретна снимка на Уинстън Чърчил, открадната от хотел в Отава преди повече от две години и продаден на търг на нищо неподозиращ италианец, съобщават Асошиейтед прес и Ройтерс.Портретът на британския лидер, направен от фотографа от Отава Юсуф Карш през 1941 г., вече е готов за последната стъпка от пътуването си към дома в хотел "Фермон шато Лорие", откъдето е бил откраднат.

| 20 Септември 2024, 17:15 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Италия върна на Канада открадната и намерена емблематична снимка на Уинстън Чърчил
Италия върна на Канада открадната и намерена емблематична снимка на Уинстън Чърчил
Снимка © АП / Алесандра Тарантино

Италия върна на Канада емблематична портретна снимка на Уинстън Чърчил, открадната от хотел в Отава преди повече от две години и продаден на търг на нищо неподозиращ италианец, съобщават Асошиейтед прес и Ройтерс. 

Церемония в канадското посолство в Рим отбеляза успешното намиране в Италия и връщане на Канада на фотографията, известна като "Ревящият лъв".

Копия на ренесансови скулптури, изложени в Музей на изкуството „Метрополитън“ в Ню Йорк, бяха пренесени в средновековния замък Бирон, Югозападна Франция, предаде АФП. 

По случай Европейските дни на наследството този уикенд тези статуи, изобразяващи „Погребението на Христос“ (Mise au tombeau du Christ), увенчани с херувими, заемат мястото на оригиналните в параклиса на замъка.

Тези монументални фигури, изваяни през XVI в. от анонимен скулптор, са дарени през 1907 г. от последния маркиз дьо Бирон на американския предприемач Джон Пирпонт Морган, известен като Джей Пи Морган. Той по-късно ги дава музея „Метрополитън“.

През 1957 г. първоначалното искане за създаване на копия е отхвърлено от музея в Ню Йорк с мотива, че отливката може да повреди произведенията на изкуството. Но през 2018 г., когато отново е пусната молба за съ

Изложбата "Слуховидецът" - по книгата на Елиас Канети "Подслушвачът – 50 характера", може да бъде видяна до 1-ви декември тази година в Русенската галерия.

Това съобщи кураторът на експозицията Елена Великова, която е дългогодишен директор на културния институт. 

Проектът е от 2005 г. и е създаден по повод 100-годишнината от рождението на Елиас Канети. По думите на Великова той е повод за размисъл и творческа интерпретация на художниците - участници. Недоизказаното при писателя може да бъде продължено и развито от художника.

"Актуалността на темите в книгата на Канети за властта, манипулацията, човешката психология, социалната изолация са все още толкова релевантни в съвременното общество, както и през 2005 година. Това е една от причините за  Художествена галерия - Русе отново да представи изложбата след почти 20 години", обясняват от културния

Две години след като обяви, че страда от болестта на Паркинсон, датският режисьор Ларс фон Триер ще режисира нов филм, съобщи АФП.

Проектът After е получил 1,3 милиона крони (близо 174 000 евро) субсидия от Датския филмов институт (DFI), става ясно от публикация на института.

Ларс фон Триер, който е на 68 години, е и сценарист на продукцията на Zentropa, се посочва още в публикацията на DFI. Не са известни повече подробности за проекта.

През месец юли шведският актьор Стелан Скарсгард, един от любимите актьори на датския режисьор, каза пред онлайн изданието Taxidrivers, че Фон Триер работи върху нов филм "от дома си".

After ще е деветнадесетият игрален филм, който датският режисьор ще снима, след като завършва филмовото училище в Стокхолм през 1982 г.

Малко повече от година след излизането на филма му "Убийците на цветната луна", Мартин Скорсезе се завръща с документална поредица, озаглавена "Светците", и вече мисли за следващия си проект, предаде Асошиейтед прес. 

Скорсезе разказва, че като дете, израснало в Малката Италия в Ню Йорк, се е вглеждал във фигурите, които е виждал около старата катедрала "Свети Патрик" и си е задавал въпросите: Кои са тези хора? Какво е светец? Светците били ли са хора?

Режисьорът от десетилетия обмисля проект, посветен на светците. Сега той най-накрая го реализира в "Мартин Скорсезе представя: Светците" - поредица от осем части, която дебютира в неделя по Фокс Нейшън, стрийминг услугата на Фокс Нюз.

Всеки от едночасовите епизоди, написани от Кент Джоунс и режисирани от Мати Лешем и Елизабет Чомко, разказват за един светец: Жана д`Арк, Франциск от Асизи, Йоан Кръстител, Том

Изложба на Калина Лютова ще бъде подредена в столичната галерия „Сердика“.

Експозицията е озаглавена „Късен дъжд“ и може да бъде разгледана от 30 август до 11 септември, съобщават организаторите.

„Творческата ми идея е представена като навлизане в едно различни пространство. Живописното изображение в картините носи определено послание – темата „Късен дъжд“ е събирателен образ. Концептуалното въздействие на една картина включва много аспекти, които разкриват идеята на автора. В общоприетото търсене на художника е да поднесе тази идея и при контакт със зрителя тя да бъде довършена според както всеки я възприема. Всяка картина носи послание за „Късен дъжд“, разказва авторката на изложбата.

Калина Лютова е родена през 1956 г. в град Айтос. Първата си самостоятелна изложба подрежда п

На церемонията италиански карабинери предадоха портрета на канадския посланик в Италия Елиса Голдбърг, която похвали сътрудничеството между следователи от Италия и Канада, довело до възстановяването му. 

Портретът на британския лидер, направен от фотографа от Отава Юсуф Карш през 1941 г., вече е готов за последната стъпка от пътуването си към дома в хотел "Фермон шато Лорие", откъдето е бил откраднат.

Изложба „Изток – Запад“ с произведения на художниците Андрей Молодкин и Сантяго Сиера ще бъде представена в „Квадрат 500“.

Откриването е на 26 ноември, съобщават от Националната художествена галерия (НХГ), които са организират експозицията съвместно с „.a/political“.

По думите им в експозицията авторите са обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация. 

Андрей Молодкин представя поредици от скици с химикалка върху хартия, посветени на едни от най-известните политически затворници на нашето време – Джулиан Асанж и Алексей Навални, починал през февруари тази година в затвор в Русия. Създадени през последните две години, работите директно и безкомпромисно визират съдбата на героите си. Портретите на Асанж – австралийският журналист, интернет активист

Изложба „Керамиката – начин на живот“ ще бъде представена по повод 80 години от рождението на проф. Ивана Енева (1944-2022).

Откриването е на 3 септември в галерия „Академия“, съобщават от Националната художествена академия (НХА).

Заглавието на експозицията е вдъхновено от думите на проф. Енева: „За мен керамиката е начин на живот, а Академията – моя съдба“.

Ивана Енева е художник-изследовател в областта на керамиката, професор в Националната художествена академия, първата жена заместник-ректор на НХА и първата жена професор по керамика в България.

„В творбите си тя търси нова модерна образност, основана на изключителните интегрални свойства на глината да се свързва с други материали – стъкло, метал, хартия – с нови трайни пластични и естетически характеристики. Забележителни са нейните п

Рядка диамантена огърлица, вероятно свързана с френска кралица Мария-Антоанета, ще бъде продадена на търг през ноември, като се очаква цената й да стигне между 1,8 млн. и 2,8 млн. щатски долара, предадоха Ройтерс и АФП.

300-каратовото бижу е от 18-и век и е изработено през десетилетието преди избухването на Френската революция през 1789 г. За последен път огърлицата е видяна публично през 1973 г., след което е станала част от азиатска частна колекция, отбелязва Ройтерс.

Изработена е от три реда диаманти. Творението беше показано публично за първи път от 50 години в лондонските зали на аукционната къща "Сотбис".

„Диамантите… в мините в Голконда в Индия са изчезнали в края на 17-и век и при повечето бижута от 18-и век… са били начупвани“, казва пред Ройтерс Андрес Уайт Корийл от представителството на "Сотбис" за Европа и Близкия изток. "

С представление на операта „Тоска“ започна летният фестивал "Опера на върховете – Белоградчишки скали". За девети път Белоградчишката крепост се превръща в музикална сцена за любителите на оперното изкуство.

Създаването на фестивала “Опера на върховете – Белоградчишки скали“ е желание операта да се слее с природата. Така се получи едно истинско съчетание със самата природа на оперното изкуство - музика, театър, слово, игра, балет, танц, каза маестро Пламен Карталов. Тези божествени скали вдъхновяват и дават импулс на нещо, което е неповторимо. Много хора казват, че по целия свят няма такава среда, в която да се играе оперен спектакъл, допълни той. 

За първи път на фестивала има гостуващи певци във всеки спектакъл.

Със събитието Софийската опера и балет отбелязва Годината на Пучини - 165 години от рождението на композитора и

Арт базар се открива днес в Ловеч. Той е разположен на площад „Тодор Кирков“ в квартал „Вароша“ и ще продължи до 17 ноември, съобщават от общинската администрация. 

В дървени къщички 11 майстори занаятчии ще предлагат свои произведения и ще правят демонстрации на художествени занаяти и приложни изкуства. На място ще може да се избират и купуват авторски накити, сувенири, керамика, дървени играчки, изделия от кожа, керамика, везба, дърворезба, ароматни свещи. 

Ще има и къщичка с ръчно изработени артикули от потребители на социални услуги.

Организатор на инициативата, която се организира за пръв път в града, е Община Ловеч.

Припомняме, че на същото място на 21 ноември ще бъде разположен фермерски пазар, а през декември – коледен.

След завръщането си снимката отново ще бъде изложена като забележителен исторически портрет. 

Канадската полиция съобщи, че портретната фотография е била открадната от хотела в Отава някъде между Коледа 2021 г. и 6 януари 2022 г. и е заменен с фалшификат. Подмяната е разкрита месеци по-късно, когато служител на хотела забелязва, че рамката не е окачена правилно и изглежда различно от останалите. 

Никола Касинели, адвокат в Генуа, Италия, купува портрета през май 2022 г. на онлайн търг на "Сотбис" за 5292 британски лири. Той казва, че през октомври същата година е получил телефонно обаждане от аукционната къща, в което са го посъветвали да не продава или прехвърля по друг начин портрета заради разследване на кражба в Отава. 

Касинели, който присъства на церемонията, каза, че е мислел, че купува обикновен принт и бързо се е съгласил да изпрати емблематичната портретна снимка на Чърчил у дома, когато е научил истинската й история. 

Известната фотография е направена от Юсуф Карш по време на посещение на Чърчил в канадския парламент през декември 1941 г. Тя дава тласък на кариерата на Карш, който снима някои от най-известните икони на 20-и век - Нелсън Мандела, Алберт Айнщайн, кралица Елизабет Втора. 

Емблематичната снимка изобразява Уинстън Чърчил с ръка на хълбока, който гледа намръщен в обектива. Карш обяснява изражението на Чърчил с това, че непосредствено преди да го снима, е издърпал пура от ръката му. 

През 1998 г. Карш и съпругата му подаряват оригинален принт с автограф на хотел "Фермон шато Лорие".

През април полицията арестува 43-годишен мъж от Онтарио, Канада, срещу когото беше повдигнато обвинение за кражба и трафик на портрета. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.